2018 U. S. High School Bowling National Championship
Sponsored By:
U. S. High School Bowling Foundation
Presented By:
WorldMike Coaching
St. Clair Bowl          June 24, 2018
Boys Individual Standings after 4 Games
ROUND 1 CUT PLACE 129 (761)
1st 2nd 3rd 4th 4-Game
Place Name High School Coach Game Game Game Game TOTAL
1 Quinn Sheehy Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 195 235 279 269 978
2 Bryce Frantz Seneca High School Redhawks Jere Minter 222 217 299 219 957
3 Aidan Dsouza Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn 199 213 257 259 928
4 Tom Hankey Monument Mountain High School Spartans Tom Hankey Sr. 279 176 194 277 926
5 Collin Krachey Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 300 191 211 223 925
6 Zachary Kean Russell County High School Lakers Brad Rexroat 267 204 215 233 919
7 John Leshikar Althoff High School Crusaders Andy Leshikar 241 259 205 212 917
8 Nick Howard Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 262 222 223 208 915
9 Nathan Samuels Coral Springs High School Colts Ricky Samuels 246 220 166 279 911
10 Chase Cecil Daviess County High School Panthers Byron Johnson 237 203 290 180 910
11 John Smith Hardin County High School Tigers David Channell 258 216 185 243 902
12 Reese Chavis The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 246 210 278 163 897
13 Michael Donahue Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 186 258 238 209 891
14 Josh Roth Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 258 203 235 195 891
15 Jarin Kurashige Mililani High School Trojins Cory Zukeran 207 226 238 217 888
16 Jeromey Hodson Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 235 194 226 233 888
17 Brent Padgett Trinity High School Rocks John McCarthy 216 233 237 202 888
18 Kyler Gerl Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 233 224 224 204 885
19 Steven Miszewski Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski 211 221 236 215 883
20 Tanner Goodman Central Hardin High School Bruin John Youngblood 252 191 215 223 881
21 Blane Baugh Arkansas Joe Brown 257 234 233 157 881
22 Jason Womack Russell County High School Lakers Brad Rexroat 235 235 242 168 880
23 Dan Mease Penn Manor High School Comets Chris Vital 219 224 237 200 880
24 Clinton Cox Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 255 166 299 159 879
25 Mason Eckley Centerville High School Elks Andy Parker 225 187 277 189 878
26 Colten Kersky Muskego High School Warriors John Sweeny 197 244 227 209 877
27 Brandon Lacy Belleville East High School Laners Doris Belleau 234 170 246 227 877
28 Brenton Pipes Hardin County High School Tigers David Channell 273 184 234 185 876
29 Brair Harper Daviess County High School Panthers Byron Johnson 258 255 231 129 873
30 Calin Meeks Hardin County High School Tigers David Channell 234 211 199 225 869
31 Jacob Rowan duPont Manual High School Crimson Rams Ken Rowan 236 228 236 169 869
32 Matt Klingbeil Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 181 256 188 241 866
33 Jon Royal Daviess County High School Panthers Byron Johnson 279 232 167 187 865
34 Christophy "CJ" Snyder Daviess County High School Panthers Byron Johnson 244 218 225 177 864
35 Josiah Benner-Eslit James Campbell High School Sabres John Youngblood 145 257 213 246 861
36 CJ Petrin Notre Dame High School Fighting Irish  Darren Rump 244 201 193 222 860
37 Chancey Lamison Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 188 222 217 232 859
38 Cody Schaffer Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 213 228 194 223 858
39 Akira Sanco Mililani High School Trojins Cory Zukeran 190 257 214 196 857
40 Duke Crouch Tampa Bay HEAT JC Crouch 194 232 236 195 857
41 Justin Bartholomew Centerville High School Elks Andy Parker 199 186 204 267 856
42 Gavin Davidson Penn Manor High School Comets Chris Vital 208 180 247 221 856
43 James Hastings Doherty High School Spartans Rickie Banister 199 249 190 217 855
44 Zach Vasey Park High School Panthers Glenn Chapman 178 213 220 244 855
45 Caleb Laurence Doherty High School Spartans Rickie Banister 221 172 224 236 853
46 Spencer Catlin Lake George Middle School/High School Indian Head Wesley Strickland 202 217 221 213 853
47 Darby Windsor Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 195 245 178 234 852
48 Brandon Ogden Lebanon High School Greyhounds Penni Liebig 258 213 210 168 849
49 Maguire Hansche Park High School Panthers Glenn Chapman 211 173 232 232 848
50 Seth Harris Columbia High School Eagles Keith Jeffery 226 189 171 257 843
51 Andrew Olson Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 199 216 211 215 841
52 Kyle Frasure Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 141 243 225 232 841
53 Drew Toke Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 211 219 184 222 836
54 Ethan Pash Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 202 184 192 258 836
55 Jacob Short Hardin County High School Tigers David Channell 200 207 191 237 835
56 Austin Est Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 182 178 257 217 834
57 Jared Hankins McCracken High School Mustangs Rod Shroeder 204 185 232 212 833
58 Andy Gross Germantown High School Warhawks Tim Gross 192 218 230 192 832
59 Jacob Amos Columbia High School Eagles Keith Jeffery 233 205 159 235 832
60 Tim Frakes Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 238 196 223 174 831
61 Kurtis Murphy Belleville East High School Lancers Tammy Murphy 184 249 199 199 831
62 Steven Monson Germantown High School Warhawks Tim Gross 172 210 247 201 830
63 Samuel Watson Beurville West High School Maroons Stephen Misselhorn 182 201 224 223 830
64 Ryan Bare Circle Christian School Christians Michael Howell 200 222 227 180 829
65 Noah Mandujano Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 215 155 212 245 827
66 Anthony Martorana Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski 201 236 177 212 826
67 Jacob Hornstein The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 211 204 214 196 825
68 Andrew Guba Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin 203 235 205 182 825
69 James Keith Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 150 234 203 238 825
70 Brandon Burke Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 191 214 235 183 823
71 Kenny Pipas Cypress Falls High School Eagles Rick Minier 203 242 174 203 822
72 Clayton Cox Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 213 225 170 211 819
73 Stephen Thompson Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 221 173 227 196 817
74 Brandon Pendley Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 201 215 245 153 814
75 Eli Rosenberg O'Fallon High School Panthers Mike Imes 214 175 178 247 814
76 Jackson Stanley Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 192 199 221 202 814
77 Brady Stiffler Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 254 170 195 193 812
78 Dylan Holbert  Freeport High School Pretzels John Youngblood 184 235 201 190 810
79 Kolby Bennett Cedar Creek High School David Bennett Jr. 217 184 219 190 810
80 Jonathan Fernandez Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 206 192 235 173 806
81 Ty Collatti Freeport High School Pretzels John Youngblood 178 222 217 187 804
82 Dylan Dobran Centerville High School Elks Andy Parker 189 206 214 194 803
83 Jeremy Serchuk Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 203 223 188 185 799
84 Caleb Horton O'Fallon High School Panthers Mike Imes 197 176 225 200 798
85 Alex Dall Collinsville High School Kahoks Sean Hay 213 182 166 237 798
86 Ondrej Jordan Carl Schurz High School Bulldogs Michael Jordan 204 200 244 150 798
87 Nicholas Elbe Freeburg High School Midgets Jim Elbe 172 177 257 190 796
88 John Arms Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 245 247 156 148 796
89 Andrew Sacharin Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 193 242 161 199 795
90 Ryan Gatton Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 189 245 212 147 793
91 Katom Parnell De Smet Jesuit High School Spartans Scott Frank 193 210 195 194 792
92 Jeremey Grippe Muskego High School Warriors John Sweeny 212 189 212 178 791
93 Fred Barger Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 179 202 222 187 790
94 Max Borneman Centerville High School Elks Andy Parker 198 173 201 217 789
95 Chip Carter Boyle County High School Rebels Zach Cooley 201 213 162 213 789
96 Adam Koch Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 187 197 225 178 787
97 Stephen Poswiatowki Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie 235 195 156 201 787
98 Cane Collatti Freeport High School Pretzels John Youngblood 193 224 192 178 787
99 Dalton Poole Alexandria High School Trojans Melissa Mathews 174 235 193 184 786
100 Rudy Luna J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 220 189 212 162 783
101 Ryan Marsden Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 211 183 157 231 782
102 Kyle Meyer Centerville High School Elks Andy Parker 200 188 189 204 781
103 Schon Rodgers Oviedo High School Lions Pat Costello 180 197 211 192 780
104 Tony Craig Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 235 121 169 255 780
105 Donovan Vincent Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 216 166 199 198 779
106 Julian Dyson Freeport High School Pretzels John Youngblood 225 191 168 195 779
107 Justin Kennedy De Smet Jesuit High School Spartans Scott Frank 232 177 180 188 777
108 Tyler Rodgers Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton 154 175 219 224 772
109 Michael Turner Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 197 180 226 169 772
110 Bailey Marlow Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 173 193 195 211 772
111 Major Douglas III Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 193 172 193 214 772
112 Skyler Rodgers Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton 193 241 171 167 772
113 Noah White Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 208 183 189 192 772
114 Dylan Vaughn Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 189 211 180 191 771
115 Brandon Harder J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 150 201 195 225 771
116 Nathan Beck West Jessamine High School Colts Jeff Moberly 145 212 191 223 771
117 Michael Harter Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette 198 187 208 177 770
118 Matthew Charlton Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 206 206 205 153 770
119 Camron Samuels Coral Springs High School Colts Ricky Samuels 199 166 202 201 768
120 Derrick Ketchum Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 191 210 165 200 766
121 Bradley Pounds Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 180 221 200 164 765
122 Kameron Rachell O'Fallon High School Panthers Mike Imes 216 147 197 204 764
123 Tyler Haugen Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 204 204 166 190 764
124 Alex Horton Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 235 195 159 174 763
125 Seth Schall Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 168 204 194 196 762
126 John Garner Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 204 181 171 206 762
127 Cole Poswiatowki Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie 245 160 184 173 762
128 Keanu Ishihara Mililani High School Trojins Cory Zukeran 185 235 170 171 761
129 Josh Herran O'Fallon High School Panthers Mike Imes 181 189 199 192 761 Advance
130 Aaron Drouillard Germantown High School Warhawks Tim Gross 165 156 221 218 760
131 Darius Tate Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 153 231 183 192 759
132 Jalen Martin MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 183 182 191 202 758
133 Michael Villers Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 160 257 162 179 758
134 Zachary Leshikar Althoff High School Crusaders Andy Leshikar 180 152 212 214 758
135 Cody Noel Lewisville High School Farmers Cory Ledete 186 209 166 196 757
136 Austin Tungate Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 226 198 165 166 755
137 Seth Koloski Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 157 201 173 223 754
138 Stephen Ferrie Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 165 198 202 189 754
139 Devyn Wafford West Jessamine High School Colts Jeff Moberly 178 201 191 183 753
140 Andy O'Dell Russell County High School Lakers Brad Rexroat 170 221 196 162 749
141 Benjamin Groves Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie 199 174 186 190 749
142 Connor Gaby Freeburg High School Midgets Jim Elbe 134 216 190 208 748
143 Derick Donnelly Muskego High School Warriors John Sweeny 191 220 155 182 748
144 Collin Alexander Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 164 215 161 208 748
145 Cameron Easler Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 179 178 178 212 747
146 Tyler Koenig Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 222 178 193 154 747
147 Tyler Hunter Freeburg High School Midgets Jim Elbe 202 156 195 193 746
148 Anthony Garcia MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 188 255 171 131 745
149 Christian Bertoletti Roxana High School Shells Marsha Ribes 200 191 190 164 745
150 Brandon Vallone McCann Technical High School Hornets Rod Shroeder 231 180 155 179 745
151 Seth Payne Daviess County High School Panthers Byron Johnson 198 189 190 165 742
152 Ramon Fultz Jr Battle High School Spartans John Youngblood 141 140 236 224 741
153 Joey Duarte MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 161 201 183 195 740
154 Elijah Avery Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 233 188 157 162 740
155 Isaac Lueck Germantown High School Warhawks Tim Gross 168 176 210 185 739
156 Dylan Stringer Russell County High School Lakers Brad Rexroat 168 208 148 215 739
157 Camerin Pfeifer Park High School Panthers Glenn Chapman 184 202 154 199 739
158 Mitchell Strimel Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski 167 182 184 204 737
159 Garret Decker Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 178 228 152 179 737
160 Austin Pruim Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 235 171 163 167 736
161 Ian Dobran Centerville High School Elks Andy Parker 183 144 206 203 736
162 Ethan Gardner Collinsville High School Kahoks Sean Hay 165 214 178 179 736
163 Alex Cleaveland Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 175 202 180 178 735
164 Sean Grobschmidt Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski 164 168 189 213 734
165 Ryan Komm O'Fallon High School Panthers Mike Imes 224 170 190 148 732
166 Brody Clark Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 168 183 191 189 731
167 Will Oertling Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 183 166 201 181 731
168 Kyle Bockman Bayside High School Bears Kathleen Watkinson 207 218 171 133 729
169 Ku'uleialoha Mortensen Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin 145 211 195 177 728
170 Matt Napper Hardin County High School Tigers David Channell 176 136 149 266 727
171 Tyler Sweeney Muskego High School Warriors John Sweeny 165 190 181 191 727
172 Nick Mease Penn Manor High School Comets Chris Vital 188 160 207 168 723
173 Ryan McKay Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 150 214 174 184 722
174 Michael Morris Penn Manor High School Comets Chris Vital 170 151 157 244 722
175 Zachary Billot Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin 177 185 184 175 721
176 Jesse Janick Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 185 157 221 157 720
177 Nathan Hay Collinsville High School Kahoks Sean Hay 181 225 158 154 718
178 Lynn Head Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 173 179 151 214 717
179 Dakota Baird Daviess County High School Panthers Byron Johnson 189 177 188 163 717
180 Austen Reimer-Autman Germantown High School Warhawks Tim Gross 175 162 215 164 716
181 Scotty Kramer III Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton 186 189 184 157 716
182 Robert Stone Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn 174 198 143 201 716
183 Jimmy Kahler Penn Manor High School Comets Chris Vital 160 220 142 194 716
184 Nick Howard Hardin County High School Tigers David Channell 179 157 215 165 716
185 Chris Smith Russell County High School Lakers Brad Rexroat 196 151 161 207 715
186 Austin Albarado Coral Springs High School Colts Ricky Samuels 166 187 180 182 715
187 Nate Rivera Coral Springs High School Colts Ricky Samuels 146 221 181 167 715
188 Ben Petrick Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 156 164 171 222 713
189 Noah Short Collinsville High School Kahoks Sean Hay 198 159 192 162 711
190 Clay Loveless Russell County High School Lakers Brad Rexroat 162 192 225 131 710
191 Shawn Chouinard Coral Springs High School Colts Ricky Samuels 188 185 166 171 710
192 Wally Jaber Centerville High School Elks Andy Parker 152 159 202 197 710
193 Zachary Berg Cypress Falls High School Eagles Rick Minier 143 225 166 176 710
194 John Watkinson Bayside High School Bears Kathleen Watkinson 185 198 157 170 710
195 Dustin Snyder Daviess County High School Panthers Byron Johnson 166 203 191 149 709
196 Brandon Kinzel Freeburg High School Midgets Jim Elbe 192 164 171 182 709
197 Grant Reeve Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 163 171 179 196 709
198 Justin Budde Columbia High School Eagles Keith Jeffery 214 206 145 144 709
199 Dylan Tetsutani Mililani High School Trojins Cory Zukeran 174 153 213 168 708
200 Connor McGowen Hardin County High School Tigers David Channell 179 142 169 218 708
201 Ben Harmon Hardin County High School Tigers David Channell 147 133 205 222 707
202 Robert Zarrilli Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 203 140 193 171 707
203 Graylan Wilson The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 189 173 158 186 706
204 Jeremey Miksa Oviedo High School Lions Pat Costello 137 190 159 218 704
205 Mark Hoerner O'Fallon High School Panthers Mike Imes 160 180 181 182 703
206 Zach Walter Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn 134 171 172 226 703
207 Jacob Dykema Doherty High School Spartans Rickie Banister 195 185 169 153 702
208 Joseph Foran The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 174 182 189 156 701
209 Kyle Furlong Oviedo High School Lions Pat Costello 160 213 171 156 700
210 Luis Garcia Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie 203 194 139 164 700
211 Cody Lawrence Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire 132 189 188 190 699
212 Deo Benard Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie 202 149 160 188 699
213 Brandon Eschleman Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn 178 151 192 177 698
214 Sean Jerome Columbia High School Eagles Keith Jeffery 156 169 210 163 698
215 Chaz Kerstetter Midwest High School Mustangs Jeff Wroblewski 182 153 178 185 698
216 Raphael Escalena J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 214 169 161 153 697
217 Mark Lee III Battle High School Spartans John Youngblood 193 186 181 136 696
218 Andrew Brocato Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 180 157 168 190 695
219 Matthew Holland Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 137 183 172 203 695
220 Brandon Holland Arkansas Joe Brown 164 191 147 193 695
221 Steven Van Der Linda Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin 167 163 170 193 693
222 Brandon Bonvillain Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 186 158 213 136 693
223 Nicolas Luna J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 170 177 147 199 693
224 Noah Ratliff Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 146 168 189 188 691
225 Jimmy Figura Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn 154 202 167 168 691
226 Kamden Buzzell The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 169 168 201 150 688
227 Zane Fluhr Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 144 190 199 155 688
228 Carson Sheehan Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 213 174 161 139 687
229 Ryan Caro Centerville High School Elks Andy Parker 210 166 158 152 686
230 Tristan Chappelow Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette 158 210 136 181 685
231 Jerome Konieczka Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 135 152 145 253 685
232 George Ravens Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 184 212 183 105 684
233 Chris Robertson Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 173 186 169 152 680
234 Colton Keelin Daviess County High School Panthers Byron Johnson 150 161 186 183 680
235 Brysen Mortensen Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin 194 222 138 124 678
236 Sam Chapman Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 193 160 150 174 677
237 Nathan Robertson MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 160 177 175 165 677
238 Antonio Bernal Park High School Panthers Glenn Chapman 184 183 134 175 676
239 Brandon Linen Oviedo High School Lions Pat Costello 173 209 130 163 675
240 Drew Gardner Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 185 123 204 163 675
241 Tim Foster Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton 157 197 139 182 675
242 Evan Korn Oviedo High School Lions Pat Costello 167 172 175 160 674
243 Matthew Hsu MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 177 152 168 176 673
244 Nick Lacy Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton 180 184 148 161 673
245 Maika Akamine Mililani High School Trojins Cory Zukeran 182 151 179 159 671
246 Austin Neman Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 158 179 152 181 670
247 Fransisco Camago J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 192 156 171 151 670
248 Ruben Bernal Park High School Panthers Glenn Chapman 146 187 148 188 669
249 Brandon Pfeifer Cypress Falls High School Eagles Rick Minier 181 128 223 137 669
250 Allen Thompson Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson 187 167 134 180 668
251 Jake Hubert Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette 179 177 148 164 668
252 Brandon Edwards Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 181 138 184 162 665
253 Brandon Campos MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 143 148 199 175 665
254 Hunter Dunn Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 201 146 180 138 665
255 Ryan Warner Collinsville High School Kahoks Sean Hay 158 197 141 167 663
256 Ethan Hayden Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 174 124 142 221 661
257 Adam Graves Muskego High School Warriors John Sweeny 201 149 161 147 658
258 Rien Sato Mililani High School Trojins Cory Zukeran 124 149 151 232 656
259 Michael Powley Sun Prairie High School Cardinals John Breunig 157 192 170 137 656
260 Darius Graves Cypress Falls High School Eagles Rick Minier 129 214 147 166 656
261 Cameron Bandy Arkansas Joe Brown 150 178 166 161 655
262 Jacob Ramos Oviedo High School Lions Pat Costello 156 167 176 153 652
263 Donny Richards O'Fallon High School Panthers Mike Imes 168 131 174 179 652
264 Dalton Shephard Russell County High School Lakers Brad Rexroat 150 214 123 165 652
265 Johnathan Gaudet Cypress Falls High School Eagles Rick Minier 171 161 194 121 647
266 Ryan Wegener Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 153 151 179 162 645
267 Christian Cullum Arkansas Joe Brown 140 188 143 171 642
268 Mason Flanigan Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 135 147 203 156 641
269 Sam Kahn Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 184 155 167 135 641
270 Tyler Wood Arkansas Joe Brown 184 144 145 168 641
271 Jesse Halutick Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 138 145 176 179 638
272 Jonathan Harnish Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette 187 170 135 145 637
273 Trey Gentry III Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr. 167 175 115 180 637
274 Eli Hay Collinsville High School Kahoks Sean Hay 134 165 199 138 636
275 Brett Brohelden Park High School Panthers Glenn Chapman 175 150 154 155 634
276 Eddie Wozniak Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky 190 133 139 171 633
277 Tristan Walters Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 156 142 147 188 633
278 Logan Hoefpner Muskego High School Warriors John Sweeny 189 145 163 131 628
279 Brendan Carney Oviedo High School Lions Pat Costello 171 138 166 151 626
280 Brennan Brouillette Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 138 168 148 171 625
281 Max Taake Columbia High School Eagles Keith Jeffery 148 177 149 148 622
282 Zachary Elbe Freeburg High School Midgets Jim Elbe 115 169 153 184 621
283 Casey Nakagawa Mililani High School Trojins Cory Zukeran 153 138 180 148 619
284 Carson Schroeder Muskego High School Warriors John Sweeny 143 207 141 127 618
285 Cade Wilson The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 143 153 170 151 617
286 Logan Stoner Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 171 175 138 133 617
287 Austin Evans Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette 146 192 111 167 616
288 Matthew Mehrmann Columbia High School Eagles Keith Jeffery 119 140 163 188 610
289 Tony Zingale Muskego High School Warriors John Sweeny 146 154 174 129 603
290 Justin Ducote Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert 137 123 157 184 601
291 Brenden Fetterman Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 165 154 124 155 598
292 Trevor Bright Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 104 160 185 146 595
293 Nicolas Guerra J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins 147 130 180 137 594
294 Nick Biagianti Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin 139 181 165 104 589
295 Levi Garris Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel 169 142 164 110 585
296 Brady Cundiff Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 139 143 139 162 583
297 Nate Eysenbach Russell County High School Lakers Brad Rexroat 126 160 126 170 582
298 Will Drummond Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen 145 145 140 151 581
299 Tyler Joel Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch 116 171 153 138 578
300 Andruw Duke Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson 156 137 142 139 574
301 Jaryd Halstead The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 150 153 122 147 572
302 Braydon James Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 135 121 118 177 551
303 Zachary Rohan The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy 158 95 124 172 549
304 Nathan Arre Burlington High School Seahorses Brad Talley 130 125 158 134 547
305 Seth Guerrero MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez 130 129 124 126 509
306 Jakeb Kelsay Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie 121 124 118 142 505
307 John Harris 0 131 99 122 132 484
308 Tyler Head Apollo High School Eagles Kerrie Gatton 143 137 84 118 482
309 Reginald Petty Morgan Park High School Mustangs Shane Higgins 0
Average 185.59 187.00 185.80 185.07 185.86
Total Pins 57,163 57,595 57,226 57,001 228,985
Games Played 308 308 308 308 1232
Average 185.59 187.00 185.80 185.07 185.86
309
Oviedo High School Lions Pat Costello
Oviedo High School Lions Pat Costello
Oviedo High School Lions Pat Costello
Oviedo High School Lions Pat Costello
Oviedo High School Lions Pat Costello
Apollo High School Eagles Andrae Farr
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Muncie Central High School Bearcats Kerrie Gatton
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Oviedo High School Lions Pat Costello
Oviedo High School Lions Pat Costello
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
0 Tim Gross
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Apollo High School Eagles Kerrie Gatton
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Mililani High School Trojins Cory Zukeran
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Minooka Community High School Indians Derrick Rapsky
Germantown High School Warhawks Tim Gross
Germantown High School Warhawks Tim Gross
Germantown High School Warhawks Tim Gross
Germantown High School Warhawks Tim Gross
Germantown High School Warhawks Tim Gross
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski
Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski
Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski
Muncie Central High School Bearcats Craig & Jeff Wroblewski
Oak Creek High School Knights Craig & Jeff Wroblewski
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
Daviess County High School Panthers Byron Johnson
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
Doherty High School Spartans Rickie Banister
Doherty High School Spartans Rickie Banister
Doherty High School Spartans Rickie Banister
0 Tom Shaner
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
O'Fallon High School Panthers Mike Imes
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
Armstrong High School River Hawks Tom Shaner
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy
The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy
The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy
The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy
The Villages Charter School Buffaloes Craig Callopy
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Russell County High School Lakers Brad Rexroat
Freeburg High School Midgets Jim Elbe
Freeburg High School Midgets Jim Elbe
The Villages Charter School Buffaloes Brad Rexroat
The Villages Charter School Buffaloes Brad Rexroat
The Villages Charter School Buffaloes Brad Rexroat
Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson
Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson
Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson
Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson
Butler Traditional High School Bears Jerry Thompson
Freeburg High School Midgets Jim Elbe
Freeburg High School Midgets Jim Elbe
Freeburg High School Midgets Jim Elbe
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Coral Springs High School Colts Ricky Samuels
Coral Springs High School Colts Ricky Samuels
Coral Springs High School Colts Ricky Samuels
Coral Springs High School Colts Ricky Samuels
Coral Springs High School Colts Ricky Samuels
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Machesney Park Harlem High School Huskies Nick Whitmire
Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette
Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Taylor County High School Cardinals Wes Ferrie
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette
Greenfield Central High School Cougars Charlton Cavette
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
De Smet Jesuit High School Spartans Scott Frank
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
De Smet Jesuit High School Spartans Scott Frank
Sussex Hamilton High School Chargers Sean Koch
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Christian Brothers High School Purple Wave Laura Madsen
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
0 Rick Gockel
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
Centerville High School Elks Andy Parker
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
Hempfield Area High School Spartans Rick Gockel
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
MacArthur High School Brahmas Rod Gonzalez
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Collinsville High School Kahoks Sean Hay
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin
Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin
Park High School Panthers Glenn Chapman
Park High School Panthers Glenn Chapman
Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin
Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin
Spring Valley High Spring Grizzlies Kyle Martin
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Brother Martin High School Crusaders Bruce Himbert
Park High School Panthers Glenn Chapman
Park High School Panthers Glenn Chapman
Park High School Panthers Glenn Chapman
Muncie Central High School Bearcats Glenn Chapman
Park High School Panthers Glenn Chapman
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn
Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn
Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn
Penn Manor High School Comets Chris Vital
Penn Manor High School Comets Chris Vital
West Jessamine High School Colts Jeff Moberly
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
J.Frank Dobie High School Longhorns Steve Mullins
0 Jeff Moberly
Penn Manor High School Comets Chris Vital
Penn Manor High School Comets Chris Vital
Greenfield Central High School Cougars Chris Vital
Penn Manor High School Comets Chris Vital
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Cypress Falls High School Eagles Rick Minier
Cypress Falls High School Eagles Rick Minier
Cypress Falls High School Eagles Rick Minier
Cypress Falls High School Eagles Rick Minier
Cypress Falls High School Eagles Rick Minier
Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn
Wilson West Lawn High School Bulldogs Tod Kahn
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Columbia High School Eagles Keith Jeffery
Muncie Central High School Bearcats Rick Minier
Muncie Central High School Bearcats Rick Minier
0 Rick Minier
Hardin County High School Tigers David Channell
Hardin County High School Tigers David Channell
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Hardin County High School Tigers David Channell
Hardin County High School Tigers David Channell
Hardin County High School Tigers David Channell
Hardin County High School Tigers David Channell
Hardin County High School Tigers David Channell
Daniel Boone High School Blazers Scott Moulin
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Butler Traditional High School Bears Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Butler Traditional High School Bears Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Riverdale High School Warriors Matt Smith & Abel Gentry Jr.
Hardin County High School Tigers David Channell
0 0
2 PM Boys Singles 0
Muskego High School Warriors John Sweeny
Muskego High School Warriors John Sweeny
Muskego High School Warriors John Sweeny
Muskego High School Warriors John Sweeny
Muskego High School Warriors John Sweeny
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Meade County High School Green Wave Julie Nicholson
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Muskego High School Warriors John Sweeny
Muskego High School Warriors John Sweeny
Trinity High School Rocks John McCarthy
Lebanon High School Greyhounds Penni Liebig
Alexandria High School Trojans Melissa Mathews
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nicholson
Circle Christian School Christians Michael Howell
Carl Schurz High School Bulldogs Don Thompson, Dana Miller-Mackie
Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie
Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie
Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie
Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie
Rio Rancho High School Rams Don Thompson, Dana Miller-Mackie
James Campbell High School Sabres John Youngblood
Battle High School Spartans John Youngblood
Central Hardin High School Bruin John Youngblood
Battle High School Spartans John Youngblood
Freeport High School Pretzels John Youngblood
Roxana High School Shells Marsha Ribes
duPont Manual High School Crimson Rams Ken Rowan
Cedar Creek High School David Bennett Jr.
Althoff High School Crusaders Andy Leshikar
Althoff High School Crusaders Andy Leshikar
Bayside High School Bears Kathleen Watkinson
Boyle County High School Rebels Zach Cooley
Beurville West High School Maroons Stephen Misselhorn
Tampa Bay HEAT JC Crouch
Sun Prairie High School Cardinals John Breunig
Notre Dame High School Fighting Irish  Darren Rump
Seneca High School Redhawks Jeff Wroblewski
Monument Mountain High School Spartans Jeff Wroblewski
Brother Martin High School Crusaders Jeff Wroblewski
Morgan Park High School Mustangs Shane Higgins
Pleasure Ridge Park High School Panthers Brad Rexroat
Belleville East High School Laners Doris Belleau
Midwest High School Mustangs Jeff Wroblewski
McCann Technical High School Hornets Rod Shroeder
Muskego High School Warriors Rod Shroeder
Lewisville High School Farmers Cory Ledete
Burlington High School Seahorses Brad Talley
Lake George Middle School/High School Indian Head Wesley Strickland
Bayside High School Bears Rod Shroeder
McCracken High School Mustangs Rod Shroeder
Arkansas Joe Brown
Arkansas Joe Brown
Arkansas Joe Brown
Arkansas Joe Brown
Arkansas Joe Brown
Freeport High School Pretzels John Kreeger
Freeport High School Pretzels John Kreeger
Freeport High School Pretzels John Kreeger
Belleville East High School Lancers Tammy Murphy
Meade High School Green Wave Matt Shey
West Jessamine High School Colts Jeff Moberly
Greenfield High School Cougars Charlton Cavette
0 Scott Frank
Freeport High School Pretzels John Kreeger
Freeport High School Pretzels John Kreeger