2019 U.S. High School Bowling National Championship
Sponsored By:
U. S. High School Bowling Foundation
Official bowling ball manufacturer:
www.motivbowling.com - MOTIV - www.motivbowling.com
Girls Individual Standings - Survivor Round 1
Royal Pin Expo Bowl          June 24, 2019
Indianapolis, Indiana
Survivor
Qualifying Round  TOTAL
Place Name High School Coach Total 2
1 Kailee Channell Hardin County High School Tigers Jennifer Channell 976 212 1,188
2 Whittney Morse Louisa-Muscatine High School Falcons Wesley Morse 897 269 1,166
3 Faith Welch Hardin County High School Tigers Jennifer Channell 932 225 1,157
4 Kiaralyn Backstrom Minooka Community High School Indians Frank Yudzentis/Michael Maida 910 246 1,156
5 Brooke Roberts Atlantic High School Sharks Andrea Roberts 910 241 1,151
6 Kiearra Saldi Holy Cross High School Crusaders Larry Saldi 937 195 1,132
7 Kayla Verstraete M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 875 248 1,123
8 Elizabeth Coutta Team Smyrna Bulldogs Kelly Marlin/Sonya Powell-Mclean 939 182 1,121
9 Madison Woodmansee Southport High School Cardinals Jeff Thomas 842 278 1,120
10 Stephanie Zagar Bradford High School Red Devils Ken Woods 910 208 1,118
11 Rebecca Hagerman M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 897 209 1,106
12 Kristen Derr Shikellamy High School Braves Mark Derr 824 279 1,103
13 Amelia Vasquez Oviedo High School Lions Pat Costello 850 246 1,096
14 Jenica Baron Barrington High School Phillies Kelsey Havell 896 194 1,090
15 Gabi Evans Muscatine High School Muskies Walter "Scooter" Evans 906 177 1,083
16 Alexa Chambers Circle Christian School Centurions Michael Howell 876 203 1,079
17 Morgan Eidsor Tremper High School Trojans Jerry Schulz 880 195 1,075
18 Erin Oakes Shikellamy High School Braves Mark Derr 844 229 1,073
19 Keirsten Schooler Wayne High School Warriors Michael White 827 245 1,072
20 Kara Strong Boone County High School Rebels Gary Strong 867 203 1,070
21 Grace Bringham Circle Christian School Centurions Michael Howell 871 194 1,065
22 Crystal Elliott Eau Gallie High School Commodores Tom Blasco 835 224 1,059
23 Angel Grinnall M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 837 221 1,058
24 Sydnei Favorite Lincoln Park Academy Greyhounds Christine Cardinali 815 243 1,058
25 Ashley Cicciarelli Union-Endicott High School Tigers Barbara Ziska 809 245 1,054
26 Jadelyn Swisher Cedar Crest High School Falcons Rich Boyd 832 221 1,053
27 Olivia Watton M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 781 268 1,049
28 Tea' Shutt Hardin County High School Tigers Jennifer Channell 848 190 1,038
29 Hannah Duke Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nichelson 866 168 1,034
30 Caitlin Powers The Marshall High School Cardinals Steve Powers 852 182 1,034
31 Isabella Pohl East River High School Falcons Tom Tayge 847 187 1,034
32 Paige Carpenter M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 798 234 1,032
33 Kara Thompson Rio Rancho High School Rams Adrienne Smith 871 160 1,031
34 Cherith Brockman Taylor County High School Cardinals Frank Yudzentis 811 219 1,030
35 Maggie Thoma New Braunfels High School Unicorns Jason Edwards 823 205 1,028
36 Abigail Smith Bradford High School Red Devils Ken Woods 798 228 1,026
37 Linda Himes Arkansas High School Razorbacks Roger Rico 773 244 1,017
38 Shauna Rodgers Oviedo High School Lions Pat Costello 831 181 1,012
39 Erica Lohr Sun Prarie High School Cardinals Cher & John Breunig 788 224 1,012
40 Elena Carr Hilton High School Cadets Mark Federico 780 230 1,010
41 Taylor Jensen Sun Prarie High School Cardinals Cher & John Breunig 792 216 1,008
42 Emma Miksa Oviedo High School Lions Pat Costello 811 193 1,004
43 Brianna Thurston Sun Prarie High School Cardinals Cher & John Breunig 845 157 1,002
44 Emilie Watkinson Bayside High School Bears Kathleen Watkinson  796 206 1,002
45 Tegan Peterson Rockford East ERabs Jori Peterson 798 203 1,001
46 Taylor Petrey Corbin High School Red Hounds Mike Petrey 823 177 1,000
47 Skye Farr Sun Prarie High School Cardinals Cher & John Breunig 851 148 999
48 Jennifer Clontz Southside High School Panthers Zach Blume 842 157 999
  TOP 48 GIRLS ADVANCE TO SURVIVOR ROUND 2        
49 Victoria Lazo J. Frank Dobie High School Longhorns Steven Mullins 795 200 995
50 Madison Murello Franklin Central High School Flashes Tina Jines 773 215 988
51 Olivia Emmonds Armstrong High School River Hawks Tom Shaner 843 144 987
52 Alysha Knudstrup Canon High School Cougars Christian Knudstrup 798 188 986
53 Lexi Priddy Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nichelson 794 192 986
54 Jana Fukushima Mililani High School Trojans Corey Zukeran 827 158 985
55 Priscilla Chun Oviedo High School Lions Pat Costello 792 192 984
56 Taylor Booth Pleasure Ridge Park High School Panthers Julie Nichelson 818 165 983
57 Paige Rockwell Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 814 168 982
58 Gianna Bringham Circle Christian School Centurions Michael Howell 809 169 978
59 Rachel Iha Iolani High School Raiders Michelle Jung 820 157 977
60 Sierra Pehowic Shikellamy High School Braves Mark Derr 780 196 976
61 Chelsey Jines Franklin Central High School Flashes Tina Jines 798 177 975
62 Victoria Hines Ballard High School Bruins Steven Powers 775 194 969
63 Emma Owens Ballard High School Bruins Steven Powers 797 167 964
64 Megan McHone Beavercreek High School Beavers Bob Bobbitt 784 180 964
65 Macy Barber Circle Christian School Centurions Michael Howell 771 191 962
66 Laura Bartelt M. P. Harlem High School Huskies Jim Heathscott / Mike Roth 775 181 956
67 Paige Boyd Cedar Crest High School Falcons Rich Boyd 777 159 936
68 Autumn White Warren Central High School Warriors Larry Williams 772 158 930
69 Kaylee Melendez Worcester Tech High School Eagles Ed Miner 785 144 929
70 Grace Ann Clontz Southside High School Panthers Zach Blume 777 150 927
Total Pins 14,054
Games Played 70
Average 200.77